Παρασκευή, 21 Ιουλίου 2017

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ 2017


Τα Εκπαιδευτήρια ΓΕΙΤΟΝΑ  ανακοίνωσαν τα ονόματα των μαθητών και των μαθητριών, καθώς και των Σχολείων που διακρίθηκαν  στον 19ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ 2017», ο οποίος πραγματοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου και υπό την αιγίδα της Ακαδημίας Αθηνών και της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO.



Τα βραβεία και οι τιμητικές διακρίσεις θα επιδοθούν σε ειδική τελετή, που θα πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο του 2017.

ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ 2017
Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Βραβείο Αριστείας Εντός Αττικής
Χαρίλαος Σμοΐλης – Δ’ Δημοτικού – 21ο Δ.Σ. Ηλιούπολης
Βραβείο Αριστείας Εκτός Αττικής
Μελίνα Βασιλείου - Δημήτρη Βασταρδή - Ηλιάνα Γκολέμη - Μαρία  Λουκία Ιωαννίδη – Δ’ Δημοτικού – 4ο Δ.Σ. Ναυπλίου
Βραβείο Δ’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής
Χαρίλαος Σμοΐλης – Δ’ Δημοτικού – 21ο Δ.Σ. Ηλιούπολης
Βραβείο Δ’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής
Μαρίνα Πανταζοπούλου – Βασιλική Φλάσκου – Μαρία Μπατή – Κατερίνα Μπαλτά – 2ο Δ.Σ. Αργυρούπολης
Βραβείο Δ’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής
Μαρία Καραμποΐκη – 1ο Δ.Σ. Κρεμαστής Ρόδου
Βραβείο Δ’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής Μελίνα Βασιλείου - Δημήτρη Βασταρδή - Ηλιάνα Γκολέμη - Μαρία – Λουκία Ιωαννίδη –4 ο Δ.Σ. Ναυπλίου

 Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Βραβείο Ε’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής Ερμιόνη Δελημπαλτά – 8ο Δ.Σ. Ελευσίνας
Βραβείο Ε’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής Παναγιώτα Μουγιάκου – Τζωρτζίνα Νικολακοπούλου – 4ο Δ.Σ. Μελισσίων
Βραβείο Ε’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής Ραφαέλα Μαραγκού – Ξένη – 2ο Δ.Σ. Κω
Βραβείο Ε’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής Άντρεα Λουκά – Ξανθούλα Λετυμπιώτου – Η’ Δ.Σ. Πάφου

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
·       Βραβείο ΣΤ’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής Μαρίνα Γιαντσίδου – 5ο Δ.Σ. Νέας Σμύρνης
·       Βραβείο ΣΤ’ Δημοτικού Εντός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής Λολίτσα Αγγελική – Μπουρδάκου Δήμητρα – Ρόουζ Ελιάννα – Κυρίμη Νικόλαο – 2ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου
·       Βραβείο ΣΤ’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ατομικής Συμμετοχής Άννα – Μαρία Θεοδώρου – Δ.Σ. Μανδρακίου Νισύρου
·       Βραβείο ΣΤ’ Δημοτικού Εκτός Αττικής – Καλύτερης Ομαδικής Συμμετοχής - Λιου Άλις Ιωαννίδου – Λιου Λιάν Ιωαννίδου – Δ.Σ. Αγίου Δημητρίου Λευκωσία - Ευθυμία Παπαδοπούλου – Λουκάς Ρομβοτσάνος – 1ο Δ.Σ. Άμφισσας

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
·       Βραβείο Σχολείου Εντός Αττικής με τον Υψηλότερο Μέσο Όρο Βαθμολογίας, 2ο Δ.Σ. Αργυρούπολης
·       Βραβείο Σχολείου Εκτός Αττικής με τον Υψηλότερο Μέσο Όρο Βαθμολογίας, 4ο Δ.Σ. Ναυπλίου
·       Βραβείο Σχολείου Εντός Αττικής με τις Περισσότερες Συμμετοχές Μαθητών     7ο Δ.Σ. Κηφισιάς
·       Βραβείο Σχολείου Εκτός Αττικής με τις Περισσότερες Συμμετοχές Μαθητών     6ο Δ.Σ. Πύργου

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ
·       Χρήστο Σιουτόπουλο – Δ’ Δημοτικού – 1 ο Δ.Σ. Νέας Ραιδεστού
·       Ερμιόνη Δελημπαλτά – Ε’ Δημοτικού – 8 ο Δ.Σ. Ελευσίνας
·       Μελάνη Ανδρέου – Στ’ Δημοτικού – Δ.Σ. Κιτίου

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
 Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
·       Μαρία Σπύρου – Παναγιώτη Λαζαρίδη – Μυρτώ Σωφρονιάδη – Ραφαέλλα Σπύρου – 9ο Δ.Σ. Βύρωνα
·       Γεώργιο Λιοντόπουλο – Αλέξανδρο Φωτακίδη – Θεόδωρο Σωφρονιάδη – Βασίλη Μαρίνη – 9ο Δ.Σ. Βύρωνα
·       Αιμιλία Φλωρά – Κωνσταντίνο Φλωρά – 16ο Δ.Σ. Αμαρουσίου
·       Καλλιόπη Μπατζανακάκη – Πάτροκλο Αλωνιστιώτη – 2ο Δ.Σ. Ελευσίνας και 4ο Δ.Σ. Ναυπλίου
·       Αργυρώ Καματερού – Βασιλική Καράμπελα – Βαρβάρα Χατζημιχαήλ – Ειρήνη Σκεμπέ – 2ο Δ.Σ. Κω
Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
·       Μαρία Σερέτη – Ελισάβετ Ζλάτου – Ειρήνη Δουλγέρη – Εκπ. Απόστολος Παύλος – 22ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – 5ο Δ.Σ. Περαίας
·       Αγγελική – Νεφέλη Δέλλιου – Χριστίνα – Ζαμπέτα Λιαδέλλη – Ευρυδίκη – Ευανθία Ελευθεριάδου – Σταυρούλα – Ιωάννα Φλουρή – 3ο Δ.Σ. Μυτιλήνης
·       Σωτήρη Κυριακάκη – Στέφανο Τζιατζιά – 9ο και 3ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας Βόλου
·       Ειρήνη Γέρμαν – Άννα Γκατζόλη – Σαμίου – Μαρίνο Βόκολο – 2ο Δ.Σ. Βούλας
·       Άννα – Μαρία Λαναρά – Μυρσίνη Τσόπελα – Μαρίνα Μανταλόβα – Μαρίνα – Ζωή Τσόπελα – 4ο Δ.Σ. Μελισσίων
ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
·       Στέλλα Τσάκου – Καλλιόπη Ταμπουρατζή – 6ο Δ.Σ. Άριας Ναυπλίου
·       Ελιάννα Ρόουζ – Δήμητρα Μπουρδάκου – Νικόλαο Κυρίμη – Αγγελική Λολίτσα – 2ο Δ.Σ. Χαϊδαρίου
·       Κωνσταντίνο Γιαννακό – Δ.Σ. Αιγιάλης Αμοργού
·       Άννα Κεράνη – Άννα Αδάμ – Ελευθερία Καλλώνη – Μαρία – Ελβίρα Καρυώτη – 8ο Δ.Σ. Γλυφάδας

·       Άννα Αδανάλη – Δήμητρα Γιάνναρη – Άννα – Μαρία Μαραγκού – Αικατερίνη Παπαδογούλα – 11ο Δ.Σ. Γλυφάδας